P2P (з англ. peer-to-peer або person-to-person) платежі – це переказ коштів від однієї людини до іншої. Тобто двоє або більше осіб обмінюється грошима або іншими активами без втручання банків чи інших посередників. В цьому випадку транзакції можуть здійснюватися безпосередньо між учасниками через спеціальні платіжні системи або криптовалютні гаманці.
Ділюся своїм крипто-досвідом у Телеграмі Crypto Oleh. Пишу лише те, що роблю сам. Підписуйся!
Не потрібно йти в банк, стояти в черзі до каси, щоб здійснити переказ на рахунок іншої особи, усе відбувається за лічені хвилини, через посередника – біржу. Зараз це робиться, для роботи з криптовалютою, коли треба купити крипту на біржу, або продати криптовалюту, щоб отримати готівку.
Переваги P2P переказів
- Швидкість. Транзакції можуть відбуватися миттєво або у дуже короткий термін, оскільки вони не потребують втручання третьої сторони. За моїм досвідом, середня P2P угода проходить протягом 5-10 хвилин;
- Низькі витрати: Ви не платите жодної комісії, окрім тих, як можуть виникати при пересиланні грошей з карти на карту банків;
- Простота використання. Один раз зрозумівши схему як працює P2P, ви можете користуватися нею на будь-якій іншій біржі, бо функціонал всюди однаковий;
- Безпека. Третя сторона – біржа, яка є суддю по вашій угоді — завжди на стороні правди на чесноти. Але дотримуйтесь порад щодо P2P угод, про це нижче.
І важливо пам’ятати, що P2P перекази можуть мати свої обмеження та ризики. Наприклад, у деяких випадках ідентифікація користувачів може бути складною, а також може бути ризик шахрайства чи інших дій зловмисників (можна максимально від цього захиститися).
Як працює P2P на прикладі Binance
У 2019 році було запущено Binance P2P, мета створення даного інструменту – це можливість обміну активами між клієнтами біржі та при цьому обміні можна використовувати місцеві валюти (ми отримали можливість за гривню купити будь-яку криптовалюту).
Як завести гроші на біржу через P2P
В мене вже є верифікований обліковий запис на біржі Binance. Далі на скриншот покажу, як завести гроші на біржу, користуючись мобільним додатком від Binance:
1. Заходимо в мобільний додаток Binance
2. Натискаємо на кнопку “Торгівля” та вибираємо закладку “P2P”
3. Натискаємо на кнопку “Купівля”, вибираємо “USDT”. Передивляємося доступні лоти. Звертаємо увагу на першу, в неї 185 успішних угод, 100% успішність, непоганий курс, – нам підходить. На цей момент, по цій угоді, мінімальна сума для купівлі криптовалюти – 400 грн, максимальна 23589 грн. В закладці “Платіж” вибираємо банк, картою якого будемо користуватися (треба розуміти, що цей лот може стати недоступним, якщо він працює з Приватом тільки, але нам щастить, він працює з Монобанком також).
Купуємо ми USDT, щоб на споті USDT поміняти на будь-яку іншу криптовалюту (BTC, SOL, ETH тощо)
4. Після того, як ми обрали продавця, натискаємо кнопку “Купівля”.
5. Вбиваємо суму в межах ліміту, який зможе подужати продавець або ви, натискаємо кнопку “Купівля USDT”
6. Читаємо чат (жовта кнопка), щоб дізнатися про побажання продавця, натискаємо “Здійсніть платіж”
Інформація з чату – в Моно буде інше Прізвище. Зараз часто так, не потрібно цього боятися.
8. Копіюємо номер карти Монобанку та пересилаємо 400 грн.
9. Тільки коли ми надіслали кошти через додаток Монобанку (400 грн.), і отримали сповіщення про це, зробіть також знімок з екрана цього платежу про всяк випадок, тоді натискаємо кнопку “Переказано, повідомити продавця” (не раніше!!!)
10. Далі треба дочекатися, поки Продавець побачить на картці гроші, які ви відправили, а потім натисне кнопку, що гроші надійшли. В ту саму мить, біржа віддасть вам USDT які ви купували. Як бачимо, нам кошти зарахувалися
Як вивести гроші з біржі через P2P, на прикладі Binance?
Нагадую, що операції на будь-якій біржі будуть однакові, тому показуємо на прикладі найбільшої криптобіржі Binance. Операція по виводу грошей с біржі знадобиться вам тоді, коли потрібно буде отримати замість крипти готівку або гривню на картці банку.
1. На біржі є спотовий рахунок і рахунок поповнень. Щоб вивести гроші на карту, то потрібно зробити переказ зі спотового рахунку на рахунок поповнень. Для цього заходимо в “Гаманець”
2. Набираю суму, яку я хочу переказати зі спотового гаманця на гаманець поповнень. Ніякої комісії за цю операцію біржа не стягує.
Тут треба пояснити, що спотовий гаманець – це гаманець, для торгівлі, а гаманець для поповнення, це той, який використовується для P2P на інших операцій поповнювання. Їх не поєднують, щоб уникнути небажаних дій, помилок та інше.
3. Після цього, заходимо в закладку “P2P”, вибираємо закладку “Продаж” і далі так само вибираємо валюти, суму, через який банк хочемо отримати платіж, щоб звузити коло пошуку покупця. Після вибору всіх параметрів, та після того, як обрали, на вашу думку, надійного покупця, натискаємо кнопку “Продаж”
4. Вбиваємо суму наявну на нашому балансі (вона може бути і меньшою, ніж на балансі, але саме такою, скільки ви планували продати) та в лімітах покупця, вбиваємо нашу карту та натискаємо “Продаж USDT”
5. Чекаємо, коли на наш банківський рахунок прийдуть кошти, і тільки тоді натискаємо кнопку “Платіж отримано”.
Як убезпечити свої гроші при користуванні P2P? Важливі поради
При користуванні P2P-платформами для грошових переказів або обміну криптовалюти, важливо дотримуватися правил, щоб максимально забезпечити безпеку своїх активів:
- Вибір надійної платформи. Оберіть відому та надійну P2P-платформу з доброю репутацією. Наша рекомендація це Бінанс, як найбільша, найбезпечніша криптобіржа у світі. Але цілком можна користуватися іншими біржами, дотримуючись інших правил;
- Перевірка ідентифікації користувача. Перед здійсненням будь-яких транзакцій переконайтеся, що другий учасник має галочку перевірки. Більшість P2P-платформ вимагають від користувачів пройти процес верифікації, що додає додатковий рівень безпеки;
- Обирайте покупця або покупця за такими критеріями як:
- Кількість угод, чим більше тим краще. Це означає, що він давно на ринку пропонує свої послуги, до нього є довіра.
- Відсоток успішних угод. Чи вище – тим краще, ідеально 100%. Але треба розуміти, що іноді угоди не закінчуються неуспішно за природними причинами: передумав хтось, пропав інтернет, тощо.
- Курс який вам підходить. Стережіться, бо можуть на курсах мухлювати. Наприклад, замість курсу 39,80 до гривні, може бути 398,0.
- Приклад гарного покупця:
- Контроль за комунікацією. Дуже пильно читайте в чаті правила угоди. Якщо є запитання – пишіть в чат, інша людина (покупець чи продавець) 100% зараз в чаті. Чат – це ваша зброя. Не погоджуйтесь перейти в інше місця для обговорення або створення більш цікавої угоди, це все развод;
- Використання ескроу-сервісу. Практично усі з відомих мені бірж, що пропонують послуги з P2P надають ескроу-сервіс. Суть сервіса в тому, що в той час коли проходить угода біржа утримує кошти під час транзакції та відпускає їх тільки після того, як усі умови угоди виконані. Це дозволяє уникнути шахрайства та забезпечує безпеку обох сторін;
- Уникайте неперевірених продавців. Уникайте торгівлю з користувачами, які не мають достатньої історії на платформі або мають негативні відгуки від інших користувачів.
- І на останок:
- Поки ви не переказали, або точно не отримали кошти на кртку, не тисніть, що угода здійснена.
- Ви можете у будь який час розірвати угоду, але точно не можна цього робити, коли ви надіслали гроші або вже отримали,
- В жодному разі не можна розривати угоду після відправки коштів, та не отримання крипти, чекайте. Робіть аппеляцію або гроші автоматично вам зарахуються.
Чи можна заробляти на P2P? Як?
Скоріше за все ви чули або бачили у ТікТоках інформацію про те, що на P2P можна заробляти.
Так, можна заробляти на P2P-платформах. По суті, заробіток вібдувається на різницях курсу. Потрібно мати навички аналізу ринку, враховувати дату та час виходу важливих економічних новин, враховувати інші ризики. Мені відомі наступні методи заробітку:
- Торгівля криптовалютами. Інколи можна виловити момент, коли ціна на споті суттєво відрізняється від цін на P2P. Тобто можна на споті купити дешевше, а через P2P продати дорожче. Ще можна через P2P оптом купити той же стейблкоін USDT, а потім виставити оголошення з більшою ціною і малими лімітами для дрібних покупців;
- Надання фінансових послуг. Деякі P2P-платформи дозволяють інвестувати гроші в позики для інших користувачів або надавати позики самим користувачам. У цьому випадку ви можете заробляти на відсотках або комісіях за послуги;
- Арбітраж. Арбітраж – це покупка активу на одній платформі з низькою ціною та його продаж на іншій за вищою ціною. Про цей спосіб скоріше за все ви і чули в ТікТоках. Вивчайте його, і користуйте лише тоді, коли впевнені що і як ви робите.
P2P FAQs
Що таке P2P переказ?
P2P переказ – це переказ активів між людьми без участі третьої сторони (точніше третя сторона, криптобіржа – є посередником) з метою економії часу та зменшення витрат на комісії.
Як працює P2P переказ?
Загалом, P2P перекази в Україні можуть здійснюватися через різні криптобіржі та з використанням ріхних платіжних карток. У нашому прикладі ми використовували криптобіржу Binance та Monobank. Важливо вибрати надійний і безпечний спосіб, а також слідкувати за вимогами та обмеженнями платформ і банків.
Як продати USDT на Binance P2P?
Скористайтеся цією статтею. Вище, під заголовком “Як вивести гроші з біржі через P2P?”, на прикладі як раз USDT та Binance, показали як зробити продаж USDT та отримання гривні на картку.
Чи дозволений P2P в Україні?
Україна не має конкретного законодавства, яке забороняло б P2P (peer-to-peer) перекази. Як відомо, що не заборонено – дозволено.
Важливо враховувати, що Національний банк України може обмежувати роботу інших банків, що може впливати на роботу з P2P. Слідкуйте за фінансовими новинами, та підписуйтесь на наш Телеграм, якщо що – ми вас там обовязково повідомимо.
З нещодавнього. Ось є таке повідомлення щодо обмежень, то користувачі українських банків отримали повідомлення про обмеження від 5 жовтня 2022 року:
На якій біржі краще робити P2P операції?
Binance – одна з найбільших криптовалютних бірж у світі, яка також пропонує P2P торгівлю. Binance P2P підтримує різні місцеві валюти та платіжні методи, і має репутацію надійної та безпечної платформи. Також ви можете користуватися P2P сервісами інших бірж, тому спокійно можу порадити OKX, MEXC та ByBit. Ними я користувався, жодних проблем.
Карти якого банку потрібні для P2P?
Список українських банків карти яких використовуються для P2P переказів, вказані на наступних скрінах, вогниками позначені ті, які найбільше використовуються:
Які суми грошей можна міняти на P2P?
НБУ встановив обмеження щодо перерахування коштів – це 400 тис. грн. Банкам надається право контролювати надходження коштів клієнтам, в разі виникнення підозрілого походження коштів, рахунок можуть заморозити до встановлення усіх деталей. Крім обмежень, які встановив НБУ, ще є внутрішньобанківські обмеження. Наприклад існує обмеження на здійснення переказу з карти іншого банку на карту Приватбанку – це 29999 грн. Перед здійсненням переказів потрібно ознайомитись з умовами надання послуг того чи іншого банку.