Як я втратив $100000 у Telegram-гаманці (реальна історія)

Одразу мушу попередити, що ця історія трапилася не зі мною, а з якимось хлопцем з Реддіту. Мені здалося, що такий досвід може бути корисним, тому я переклав його історію про те, як він втратив 100 тисяч доларів у Телеграм-гаманці, а також буду давати коментарі про його помилки, щоб це була ще й пізнавальна стаття.

Ділюся своїм крипто-досвідом у Телеграмі Crypto Oleh. Пишу лише те, що роблю сам. Підписуйся!

Щоб розуміти про який гаманецт іде мова, наберіть у пошуку Телеграма – wallet. То є внутрішній додаток Телеграма – гаманець на блокчейні TON.

Тепер до історії.

Одного разу я переглядав криптовалютні новини та побачив, що у нас з’являється нова криптовалютна екосистема. З того, що я побачив – вони позиціонують себе як конкурента ETH і SOL, велике партнерство з USDT, вони навіть часто жартують, щоб повалити DOGE. Свіжий старт, величезні обіцянки… Я говорю про відкриту мережу Telegram.

Я трохи подумав і задумався, що ж, я пропустив підйом Ефіріуму, я не купив Солану, коли вона впала до ~8$, можливо, це мій шлях до ламбо? І маленький жадібний чоловік всередині мене сказав мені, що я, ймовірно, упускаю (FOMO) щось велике.

І я інвестував.

З самого початку я купив близько 1000 $TON і поклав їх на гаманець Telegram. Тоді я побачив, що всередині цього месенджера постійно відбувається багато речей. Айродропи, різні івенти, інвестиційні можливості, навіть стейкінг!

Круто, правда? Я теж так подумав.

О: І це дійсно так. Там постійно щось відбувається, тому що постійно приходять повідомлення від підписаних каналів, що формує певну думку, що дійсно втрачаєш якусь можливість. Але це не так, просто такий формат, треба звикнути. Тут і надалі, свої коментарі я буду виділяти сірим.

Отже, якщо ви хочете стати постачальником ліквідності або вкласти кілька монет в цю екосистему, Telegram Wallet показує багато реклами, пропонуючи вам це зробити. Якщо ви відкриєте посилання, воно перенаправить вас на сайт під назвою «ston.fi». Наскільки я розумію, це їхній офіційний хаб, де ви можете вибрати будь-який проєкт всередині екосистеми і відправити йому монети. Щоб мати можливість це зробити, спочатку вам потрібно під’єднати свій Telegram-гаманець до цього сайту:

(тут і надалі зображення оригінальні)

І це все. Відтепер ви можете обирати будь-який проєкт, який вам подобається, і надсилати гроші в пули та на стейкінг. Досить просто, досить круто.

Мені так сподобалося, як все виглядає, що я навіть пройшов KYC і відправив свій ідентифікатор, банківську виписку тощо. Особливо після того, як я побачив повідомлення, що у них є підтримка Telegram-гаманця на випадок, якщо мені щось знадобиться (ми повернемося до цього пізніше).

У розділі «Стейкінг» я побачив, що можна заробити 2-3% APY, і це звучало перспективно:

Я подумав – круто, найкращий спосіб інвестувати в перспективний проєкт – це стейкінг, чи не так? Покласти всі свої гроші, як в банк, і проєкт буде рости, ціна монети зростатиме, а ти матимеш додатковий відсоток за стейкінг. Так, на той момент це виглядало чудово. І я вклав 13.000 TON (~$100.000), що обіцяло мені ~3000$ на рік при поточній ціні. Виглядало приголомшливо!

О: Особливо коментувати нічого. Все дійсно так, як він описує. Ці умови досі діють. І начебто здається, що а де підвох взагалі?

Найцікавіше в цій історії відбувається досить швидко. Як ви бачили на останньому скріншоті, поруч з офіційною опцією ставок у вас є область «Колекції». Це те саме місце, де знаходяться всі ваші NFT. І найцікавіше, що я пропустив раніше, це те, що деякі зображення/реклама, які ви бачите, є злими, які залишать вас з порожніми кишенями.

О: Починається найцікавіше. 

Мені досі цікаво, що курить команда ТОН, якщо дозволяє нелегальній рекламі з’являтися поруч з офіційним функціоналом. В якусь мить у мене навіть з’явилася параноїдальна думка, що, можливо, це щось на кшталт «внутрішньої роботи».

Як ви вже здогадалися – це те, на що я попався. Це виглядало як якийсь ваучер або аероплан. Після натискання на іконку, яку ви бачите на скриншоті (в області Колекції) – вас перенаправляють на сайт, такий самий, як ви бачили вище – «stonfi app», але мій (ахаха!) називався «tonfi app». І цей сайт просить вас під’єднати ваш гаманець, так само як, і оригінальний:

О: Ну тобто чувак взагалі не перейнявся, що назва сайту інша, інший домен. Я розумію, складно, бо дизайн сайту дійсно збігається один до одного, але бляха..., далі ще цікавіше. 

Після з’єднання додаток починає засипати вас спамом з пропозиціями підтвердити якусь транзакцію. І якщо ви натиснете лише одну цю кнопку – все готово.

О: Хочу зазначити, що його гроші все ще в безпеці. Але починає відбуватися якась маячня, за його словами, і це його взагалі не спантеличило, не насторожило. Він просто... 

Я так і зробив, і навіть не зрозумів, що сталося… Це вже потім я дізнався…

О: Лол, ну камон! Тобто цей добродію, власноруч, дав шахраям доступ до свого гаманця. Я взагалі не розумію, як він дожив до цього моменту. 

Отже, якщо ви просто натиснете 1 кнопку, всі STAKED і будь-які інші токени, які у вас є на вашому Telegram-гаманці, будуть відправлені шахраям… Так, ви не помилилися, вам не потрібно їх знімати, не потрібно вводити ніяких паролів, 2fa, пін-кодів, показувати своє обличчя або паспорт, немає ніяких попереджень про те, що ви збираєтеся відправити всі свої заощадження в 1 клік, нічого.

О: І це правда. Бо всі ці речі він дозволив не робити, підписавши транзакцію, в якій і було сказано (скоріше за все), що вони отримують повний доступ до гаманця. 

Це було схоже на хвилю розуміння та усвідомлення того, що я зробив. Я б навіть назвав це цунамі. Досить сильні почуття, я не рекомендую нікому з вас коли-небудь їх відчувати.

Я починаю панікувати й намагаюся думати, що робити, поки є час. Я був майже впевнений, що мої гроші пропали та шансів повернути їх назад приблизно 1%, але думаю, що, можливо, ще не пізно хоча б заморозити їх у блокчейні, щоб бандити нічого не отримали.

О: Смішно, бо це не банк. Смішно вдруге, бо ще раз, для блокчейну — він надав усі доступи третій стороні до свого гаманця, немає жодних проблем взагалі.  

Починаю писати в службу підтримки Telegram-гаманця, надаю деталі, скриншоти, пояснення… Я розлючений і жалюгідний. Я плачу і молюся. Пишу, пишу, пишу, пишу і… І нічого не отримую. Ніякої відповіді. Я простежив за блокчейном TON і побачив, що мої гроші були переведені тільки через 4 години після того, як це сталося. І, можливо, вам цікаво, коли служба підтримки Telegram-гаманця відповіла мені? Вони досі не відповіли. Минуло 5 днів і 6 годин після того, як це сталося, і від них нічого.

О: Тут шкода звичайно. Надія вмерла останньою. 

Так що так, хлопці.. Я знаю, що я тупий, я знаю, що було багато червоних прапорців, але я якось відчував себе врятованим, і це те, що мене врятувало. Я думав, що мої ставки заморожені, я думав, що в офіційному додатку не буде реклами на головній панелі, я думав, що виведення коштів складніше, ніж просто натиснути 1 кнопку, і я думав, що служба підтримки буде поруч, щоб зловити мене, якщо я впаду.

Що ж, ось і все. Сподіваюся, це було цікаво і ви зможете навчитися на моїх помилках. При роботі з криптовалютою будьте сконцентровані, пильні, спокійні. Мир.

О: Загалом, він гарно тримається. Бо втратити $100k — а це доволі велика сума, важко. Головне, що він і сам відмічає, було дуже багато червоних знаків, що говорили, що треба зупинитися. Можливо в когось перепитати. Можливо просто відкласти якусь дію на пізніше. Але його захопили емоції, можливість заробити ще і ще. Це дійсно складно, боротися з ФОМО, боротися з жабою всередині. І гарний висновок: при роботі з криптовалютою будьте сконцентровані, пильні, спокійні. Чого і тобі бажаю.

Також він говорить про додатки в "Колекціях". Це не додатки, це NFT, які надсилали йому. Як це робиться? Він багато грошей закинув в блокчейн, це видно, видно з якого гаманця. Шахраї починають надсилати йому купу NFT, про те, що він щось виграв, або якісь вигідні умови (це схоже, як в реальному житті надсилають виграші офлайн поштою, але щоб отримати виграш, треба заплати). І правильно - ігнорувати. Видаляти. Нічого не підписувати.

Також, мушу сказати, що це стосується будь-якого гаманця у будь-якому блокчейні. Блокчени відкриті. Якщо ви робите транзакцію, то все видно. Таким чином зрнмшній номер гаманця всім відомий, і дійсно може йти "бомбардування" NFT на гаманець, наприклад, на соланівський Phantom. І якщо реагувати, підписувати транзакцію - буде все те саме. 

Перекладено ось цей реддіт.

Крипто Олег
Крипто Олег

Цікавлюся криптовалютою з дитинства, купив на всі свої біткоїни піцу, ще коли це не було мейнстримом. Інвестую в ефір та дрони. Ділюся своїм крипто-досвідом у Телеграм. Даю не фінансові поради. Бережіть себе та свої фінанси. Донатьте на ЗСУ! Переможемо.

Статті: 38