Базові операції з криптою: купівля, продаж, обмін, переказ криптовалюти

За власним досвідом, мушу сказати, що заходити у світ крипти дуже важко. По-перше, багато невідомого, по-друге, це блок в голові, що говорить про втрату грошей, невіру в крипту та взагалі, що це скам. Але кілька років тому пересилив себе, і почав вивчати. Ділюся своїм досвідом та допомагаю тобі як найлегше зайти в крипту. Описав базові операції з крипти, які я виконую майже щоденно. Засвоївши їх, можна спокійн рухатися далі.

Реєстрація на біржах (які є, які рекомендую, з KYC і без)

В цілому, існування в крипто-світі існує, але початок буде дуже складним. Тому, я рекомендував би почати з реєстрації на криптовалютній біржі. Єдина умова на яку треба дивитися, — чи підтримує біржа роботу без KYC, чи не.

KYC означає “Know Your Customer” (Знай свого клієнта). Це процес, за допомогою якого криптовалютні біржі та інші криптовалютні сервіси перевіряють особисту інформацію своїх користувачів з метою встановлення їхньої особистості та дотримання вимог законодавства. Якщо по-простому — треба буде сфотографувати паспорт або права, та відправити їм, також може бути треба сканування обличчя.

Скажу одразу, що мені це також не сподобалося коли робив вперше, зараз ставлюся до цього як необхідне зло. Але є вихід – це реєструватися на біржах, де не треба проходити KYC, тоді там будуть певні обмеження, але для звичайної людини — це буде майже непомітно.

Біржі де я сам зареєстрований і раджу

  1. Binance — топ біржа, найбільша, найбезпечна (все відносно), раджу починати з неї.
  2. ByBit — схожа на Бінанс, навіть кольорами, тут відбувається доволі багато рухів з новою криптою, де можна заробити, тому частину грошей тримаю тут.
  3. OKX – також іноді є цікаві рухи по нових валютах, а також зручно користуватися.

Біржі без KYC

  1. MEXC — маленька комфортна біржа, де є монети, яких більше ніде нема.
  2. BingX — це біржа, що наче є дочкою Бінанс. Виникла на місті Бінанс, коли русню в Бінанс заблокували.

Кожна біржа має мобільний додаток, тож можна зареєструватися на ПК, а потім користуватися в додатку, або навпаки. Приблизно 99% своїх операцій на біржах я виконую з телефону, це прям вже дуже зручно. Також звикайте. Інтерфейс всюди + – однаковий, тому трошки звикши до користування на одній, буде більш-менш зрозуміло і на іншій. Ще раз повторюся, що я б починав з Бінансу.

Поповнення через P2P

Як відбувається поповнення грішми через P2P написано багато, що навіть ми написали. Раджу перечитати, та зробити все як написано. Є невеликий ризик, що перший млин може не вийти, але не втрачай свою спрагу до вивчення крипти через це.

Ще раз, коротко, як відбувається угода P2P на будь-якій біржі: знаходите продавця (той, що продає USDT бо USDC, або інший стейблкойн), утворюєте з ним угоду, дивитесь скільки треба гривень і чи вистачає у вас на картці, розпочинаєте угоду, копіюєте адресу карти куди скидаєте гривню, підтверджуєте це в угоді, на тому боці продавець бачить захід гривні та також підтверджує, кінець угоди.

І ще раз повторю певні правила, яких я дотримуюся при користуванні P2P:

  • Багато завершених успішних вимог. Ідеально 100%.
  • Багато завершених угод за кількістю. Чим більше, тим краще.
  • Гарний курс.
  • Ліміт <= вашій сумі обміну.
  • Якщо сума велика, розбийте її на більш безпечні для тебе шматки.
  • Поки гроші не прийшли/не відправив не тисни, що зробив це.
  • Слідкуй, щоб ПІБ з ким угода та кому відправляєш гроші – збігатися.

Вивід грошей через P2P

Конструкція та сама, що і з купівлею, тільки у зворотну сторону. Знаходимо хто купує крипту, він присилає нам на картку гроші, ви в угоді підтверджуєте, з вашого балансу списується крипта, а на картці вже є гривні.

Купівля та продаж криптовалюти

Ця операція відбувається зазвичай на криптовалютній біржі: на централізованій типу Бінанс або Байбіт, або децентралізованій типу Raydium, Backpack або та ж Helix.

  • На біржах треба перейти в розділ “Торгівля” або “Спотова торгівля”, або “Спот”.
  • Треба обрати пару в якій хочеш торгувати. Тобто пару в якій є валюта, яку хочеш продати, наприклад USDT, та іншу криптовалюту, яку хочеш купити, наприклад, BTC.
  • Наступним кроком треба обрати тип торгівлі “Ринок” або “Маркет”, це означає, що угода з купівлі продажу станеться по поточним ринковим цінам. По замовчанню, завжди стоїть – Ліміт або Лімітні ордери, що означає купівлю або продаж за ціною, яку буде вказано в ордері.
  • Далі треба вказати або на яку кількість USDT купити іншої валюти, або можна вказати скільки іншої валюти купити.
  • Далі, натиснути кнопку Купити або Продати. Операція здійснена.
  • Пам’ятайте, що за ці дії біржа стягуватиме з вас комісію. Невелику, але кожен раз.

Binance, як приклад централізованої біржі

Зверху опис як раз підходить під роботу у біржі Бінанс.

Backpack, як приклад децентралізованої біржі

На децентралізованій біржі все відбувається за дуже схожим принципом. Єдина різниця, на децентралізованих біржах не завжди є всі пари валют, як на централізованих. Також для використання децентралізованих бірж потрібен Гаманець, для користування централізованими біржами гаманець не потрібен.

Обмін криптовалют

Ця операція буде використовується рідко принаймні поки що, але сказати про неї треба. По суті, це та сама торгівля, але обмін. Круто пояснив 🙂

Обмін може відбуватися між валютами, яких немає на біржах, але які вже є. Це якісь нові криптомонети і вони не встигли потрапити на біржі, це так само може бути скам монети, які треба обходити. Через обмін (swap) відбувається більшість купівель мемкойнів, які зараз дуже популярні. Виглядає це так:

На цьому прикладі, я намагаюся зробити обмін 1,5 $SOL на 136 $RAY.

І відбувається все це через мій гаманець, яким я доєднуюсь до “свапалки”. Також треба пам’ятати, що не всі гаманці підходять до всіх обмінників, як і навпаки.

Переведення криптовалюти комусь або з однієї криптовалютної біржі на іншу

Такою дією ви можете комусь заплатити за послугу у крипті, або отримати крипту за свою роботу. Як це зробити? Вважаю, що попередні кроки були зроблені: ти зареєстрований на біржі та поповнив її криптою в USDT.

Переведення крипти

Треба з’ясувати адресу та мережу куди надсилати крипту.

Ще раз: АДРЕСУ та МЕРЕЖУ.

Чому я наголошую на тому, що це має бути пара. Бо монети можуть існувати в декількох мережах, при цьому мати різну адресу. Наприклад, моя адреса USDT:

  • у мережі Solana: 2Bk9UMq3zqmNxxfzHjic8fmH9kdCPqXF3QZvvztfa5Pq
  • у мережі Etherium: 0x894b88DD59A5c9a9460209C18563174E200F58CD

Тому отримуючи адресу, обов’язково треба перепитати мережу. А далі все просто.

На всіх біржах є “Вивід” коштів, натискаємо, вказуємо адресу кому, мережу, та суму. Звертайте увагу: комісія може братися з суми відправлення (як на прикладі нижче), а може з додаткових грошей на біржі. Іноді це важливо, якщо треба переслати точну суму. Приклад з відправлення $BNB з Бінансу на іншу адресу у мережі BEP20.

Перед тим як робити відправлення крипти, рекомендую протестувати з невеличкою сумою, наприклад, 10 доларів. Просто щоб, якщо ви помилитесь, то втрачена сума буде невеликою. Відправили, перевірили чи отримали крипту, а потім вже надсилаєте усю заплановану суму.

Тут можна мене віддячити, відправивши USDT

Отримання криптовалюти

Дзеркальна ситуація до відправлення крипти. Щоб тобі хтось відправив криптовалюту треба адреса і мережа.

Щоб дізнатися адресу, заходимо в гаманець будь-якої біржі (при умові, що у тебе там є акаунт) і тиснемо “поповнити” або “депозит”, обираєш валюту яку тобі збираються надіслати та мережу (рекомендую TRC-20 або BEP20). Після чого тобі буде показана адреса куди треба надсилати крипту у саме цій мережі. Ще раз:

Для отримання крипти треба давати Адресу куди надсилати крипту та мережу.

Залежно від мережі, крипта йде 1-5 хвилин, не більше.

Створення гаманця

В цілому, якщо твою операції це ті, що описані вище, то немає потреби створювати окремий гаманець або купувати пристрій-гаманець, достатньо буде гаманців на біржі. В яких випадках окремий гаманець потрібен? Коли ти не хочеш тримати крипту на біржі, бо все ж “на біржі” – це у когось, а якщо у гаманці, то це чітко твої. Коли треба буде купити крипту, якої немає на біржі, але є в обміннику. Коли захочеш брати участь у різних крипто-активностях: ігри, розіграші, ейрдорпи, майнінг та інше.

В мене доволі багато гаманців — кожен криптопроєкт вважає за необхідність створити саме свій неповторний гаманець, але цього тобі поки не потрібно. Достатньо розібратися з двома: MetaMask та Phantom.

MetaMask

Це гаманець для усіх випадків життя, можна сказати. Його підтримує переважна кількість проєктів. Він підтримує практично усі криптовалюти та мережі, його можна використовувати для тестування тестових мереж.

Звантажити: https://metamask.io/ (як хром-розширення та мобільний додаток, використовується і там, і там активно)

При першому запуску буде створена CID-фраза. Це фраза, по якій можна відновити гаманець. Її треба записати десь, бажано у 2-х місцях. Рекомендують у сейфі.

Далі треба буде придумати пароль, щоб кожен раз вводити його (але він має бути складним), коли ти будеш входити в гаманець, або робити з ним якісь дії.

Він підходить для роботи з ефір-мережами. Але я собі зробив окремий гаманець через біржу OKX – OKX Wallet, ось цей мені подобається набагато більше і зручніше з ним.

Для роботи з мережею Солана, я використовую гаманець Phantom або можна з нових – Backpack Wallet.

Phantom

Дизайном, зрозумілістю та роботою мені цей більш подобається ніж MM.

Поповнення гаманця

Для того, щоб поповнити гаманець (мабуть, вже здогадалися) треба адресу та мережу.

Для прикладу, на першому скріні MM видно, що я в мережі єфір, а щоб отримати адресу, треба натиснути Recieve, з’явиться вікно, де можна скопіювати адресу.

З Фантомом простіше, ось нагорі бачиш Wallet 1, тисни. З’являться всі три мережі, які підтримує Фантом, для кожної з них є своя адреса. І тепер будь-яку крипту можна відправити на гаманець, знаючи адресу та мережу.

Вивід грошей з гаманця

Для виводу завжди потрібна комісія. Ось це треба пам’ятати, бо дуже часто треба вивести щось, а крипти на комісію немає. На самій біржі все автоматизовано, там можуть взяти комісію в USDT і це буде норм, а з гаманцями трохи складніше.

Щоб вивести з окремого гаманця якусь валюту, навіть USDT, потрібна інша крипта, щоб оплатити комісію. Все залежить від мережі в якій це ти хочеш зробити.

Ось невеличка табличка, щоб зрозуміти в якій крипто-мережі в якій криптовалюті береться комісія:

МережаВ якій крипті комісія
ERC20ETH
SolanaSOL
TRC20TRX
PolygonMatic
Arbitrum OneETH
OptimismETH
TONTON

Виводиться крипта з гаманця з таких причин:

  • перекидається на інших гаманець (свій або чужий)
  • перекидається крипта на біржу, щоб продати крипту та купити іншу, або вивести в гривню
Крипто Олег
Крипто Олег

Цікавлюся криптою з дитинства, купив на всі свої біткоїни піцу, ще коли це не стало мейнстримом. Інвестую в ефір та дрони. Ділюся своїм крипто-досвідом у Телеграм. Не фінансові поради. Бережіть себе та свої фінанси. Донатьте на ЗСУ.

Статті: 16